اخبار مهم
Home / پزشکی و سلامت / آمار فوتی های کرونا دوباره ۳ رقمی شد/ کرونا ما را شکست می‌دهد یا ما کرونا را؟
1592215956_61830_490.jpg

آمار فوتی های کرونا دوباره ۳ رقمی شد/ کرونا ما را شکست می‌دهد یا ما کرونا را؟

به گزارش کجله خبری اندیشه ناب:

آمار فوتی‌های کرونا در ایران پس از بیش از۲ ماه کاهش، بار دیگر ۳ رقمی شد و بر اساس آمار اعلامی وزارت بهداشت در روز یکشنبه( ۲۵ خرداد ۱۳۹۹) به رقم ۱۰۷ تن رسید.

به گزارش اندیشه ناب، همزمان با اعلام هشدار روزهای گذشته مسئولان بهداشتی مبنی بر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش آمار مبتلایان به کرونا طی هفته‌های اخیر، برای نخستین بار پس از ۶۲ روز، آمار فوتی‌های روزانه کرونا ۳ رقمی شد و به عدد ۱۰۷ نفر رسید.

این آمار بالا در ابتلا و فوتی‌ها می‌‌تواند یکی از پیامد سفرهای میانه خرداد باشد؛ سفرهایی که به رغم هشدارهای صادر شده، بدون ممانعت خاصی انجام شد و بر اساس اعلام آمار مسئولان انتظامی کشور، امسال تنها ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ کاهش داشت.

همچنین این افزایش فوتی‌ها می‌تواند نشانه ای از ناکامی طرح‌های نظام سلامت کشور برای کاهش تدریجی آمار فوتی‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همزمان با بازگشایی‌ها باشد و بیم آن می‌رود در صورتی که مسئولان امور به فکر چاره‌ای برای ملزم کردن شهروندان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نباشند، به حای اینکه ما کرونا را شکست بدهیم، کرونا کمر ما را به خاک بمالد.

 

وضعیت کشور از نظر اپیدمی کرونا هم‌اینک در شرایط حساسی قرار گرفته و در حالی که از سویی هفته به هفته در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های کرونایی کاهش یافته و یا لغو می‌شود اما از سوی دیگر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اصل فاصله‌گذاری از سوی شهروندان و حتی نهادها و ارگان های دولتی و عمومی، منجر به افزایش ابتلای مردم به کرونا و افزایش آمار مرگ و میر طی روزهای اخیر شده است.

مسئولان  کشور طی روزهای گذشته درباره احتمال بازگرداندن محدودیت‌های کرونایی در صورت افزایش آمار مبتلایان و فوتی‌ها هشدار داده‌اند.

افزایش آمار مبتلایان وفوتی‌های کرونا در ایران در حالی است که در بسیاری از کشورهای اروپایی که چند هفته پس از ایران درگیر کرونا شده‌اند، پس از طی پیک اول ابتلا به کرونا، موارد ابتلای جدید طی روزهای گذشته به نحو محسوسی کاهش یافته و موارد فوتی در برخی از این کشورها حتی به عدد انگشتان دست رسیده است.

این کشورها به رغم ایران سیاست‌های قرنطینه سفت و سخت اعمال کردند و قوانینی وضع کرده‌اند که شهروندان را ملزم به زدن ماسک و رعایت اصل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی می‌کند.

در ایران اما به جز ارایه توصیه، هیچ قانون الزام کننده‌ای با پشتوانه جرایم خاص برای ناقضان سلامت شهروندان در نظر گرفته نشده است.

به عنوان حسن ختام؛ بد نیست به رعایت اصل فاصله گذاری! از سوی نمایندگان مجلس یازدهم، در عکسی که خبرگزاری تسنیم از جلسه امروز (یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹) مجلس شورای اسلامی منتشر کرده توجه شود:

آمار فوتی های کرونا دوباره 3 رقمی شد/ کرونا ما را شکست می‌دهد یا ما کرونا را؟

می فایل مجله خبری اندیشه ناب