اخبار مهم
Home / پزشکی و سلامت / باید همه ماسک بزنیم
1592389067_61888_166.jpg

باید همه ماسک بزنیم

به گزارش کجله خبری اندیشه ناب:

اندیشه ناب- برای دومین روز متوالی شمار فوتی‌های کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در کشورمان سه رقمی شده و امروز (دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹) به عدد ۱۱۳ نفر رسیده است.

با ۳ رقمی شدن دوباره تعداد فوتی‌ها و وضعیت هشدار و یا قرمز در برخی استان‌های کشورمان بار دیگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اصل فاصله‌گذاری بیش از پیش ضرورت پیدا کرده است.

 

طبق اعلام مسئولان بهداشتی طی روزهای گذشته آمارها حاکی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اصل فاصله گذاری در درصد بسیار بالایی از مردم است. آمارها حاکی است در کلان شهری مثل تهران عدد رعایت مردم به زیر ۱۵ درصد رسیده است. این رقم بدان معناست که به طور میانگین از هر ۷ شهروند ساکن تهران ۶ نفر قوانین و توصیه‌های مربوط به کرونا را رعایت نمی‌کنند.

در دیگر شهرها و مراکز کشور نیز وضعیت کمابیش مشابه تهران است.

در کنار این مساله عدم سخت‌گیری درباره مقررات کرونایی و عدم تعیین جریمه و وضع قوانین محدود کننده،عملا پشتوانه‌ای قانونی برای ملزم سازی شهروندان به رعایت اصول ایمنی در برابر کرونا وجود ندارد.

در بسیاری از شهرهای پرازدحام کشور به ویژه در تهران بسیاری از شهروندان با ماسک زدن بیگانه‌اند و این کار آنها نتیجه رعایت درصدی از شهروندان را هم به باد می‌دهد و خنثی می‌سازد؛ در حالی که نتایج تحقیقات جدید حاکی است ماسک زدن در اماکن عمومی نقشی بسیار مهم در جلوگیری از شیوع کرونا دارد؛ این مساله در مواردی از جمله در مترو و وسایل حمل و نقل عمومی حیاتی است؛ در حالی که بسیاری از شهروندان الزامی به زدن ماسک نمی‌بینند.

با وجودی که از هفته‌ها پیش زدن ماسک در مترو و اتوبوس الزامی شده، هنوز بسیاری از شهروندان در این اماکن ماسک نمی‌زنند و این عدم تقید برای آنها منجر به عواقب قانونی هم نمی‌شود؛ در حالی که انتظار منطقی این است وقتی قانونی وضع می‌شود برای نقض آن هم جریمه و مجازات در نظر گرفته شود و دستکم اینکه از ورود افراد بدون ماسک به این اماکن به طور جدی و قانونی (با تکیه بر نیروهای پلیس) جلوگیری شود.

باید همه ماسک بزنیم

به نظر می‌رسد با لحاظ کردن پایداری ویروس کرونا حتی در ماه‌های گرم تابستان و ماندگاری این بحران مادامی که درمان و یا واکسنی برای آن کشف شود، باید فکری اساسی برای وضع قوانین محدود کننده به ویژه در زمینه زدن ماسک در اماکن عمومی شود.

در بسیاری از کشورها زدن ماسک الزامی شده است، در حالی که در کشور ما مسئولان امور هنوز در این زمینه با مردم تعارف “تکه پاره ” کرده و تنها به توصیه درمانی بسنده کرده و بسیار شُل عمل می کنند؛ نتیجه هم این می شود که درصد قابل توجهی از مردم ماسک نمی زنند و رعایت دیگر جنبه ها مثل اصل فاصله گذاری را نمی کنند و با این وضعیت آمار مبتلایان و فوتی ها نه تنها پایین نمی آید، بلکه روز به روز بالا می رود.

زدن ماسک در واقع رعایت حال دیگران از سوی شهروندان محسوب می‌شود. کسی که ماسک نمی‌زند نشان می‌دهد نه به سلامتی خود و نه به سلامتی دیگر شهروندان اهمیتی نشان نمی‌دهد و چنین فردی نباید راست- راست در جامعه تردد کند؛ چون یک خطر عمده برای اجتماع محسوب می‌شود.

در کنار الزام‌سازی ماسک زدن با وضع قوانین و جرایم، باید از وجود ماسک به تعداد کافی و نسبتا ارزان در اختیار شهروندان کسب اطمینان کرد و تولید این کالا را در تولیدی‌های سراسر کشور تضمین کرد و سامان داد و دولت نظارت کافی روی تولید به مقدار مکفی آن داشته باشد.

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد زدن ماسک خیلی بیشتر از پاکسازی سطوح به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کمک می‌کند. بنابراین لازم است شهروندان به خاطر سلامتی یکدیگر ماسک بزنند و دولت با وضع قانون و جریمه، شهروندان را ملزم به این کار کند.

“من برای تو ماسک می‌زنم؛ تو هم برای من ماسک بزن: همه به خاطر همدیگر ماسک بزنیم.”

 

 

 

می فایل مجله خبری اندیشه ناب