اخبار مهم
Home / پزشکی و سلامت / با هفت ماده ی غذایی سرشار از ویتامین A آشنا شوید
1564356407_54470_254.jpg

با هفت ماده ی غذایی سرشار از ویتامین A آشنا شوید

به گزارش کجله خبری اندیشه ناب:

اندیشه ناب- مهتاب رضایی: ویتامین A، عاملی مهم در حفظ سلامتی و تندرستی انسان است. این ماده توسط بدن قادر به تولید نبوده و با مصرف مواد غذایی مختلف جذب خواهد شد.

ویتامین A یک ماده ی مغذی ضروری برای بدن بوده و در فرآیندهایی نظیر عملکرد مناسب سیستم ایمنی، تولید مثل، سلامت پوست، سلامت چشم و بینایی، رشد و تندرستی بدن، تاثیرگذار است.

در این مطلب، ۷ ماده ی غذایی سرشار از ویتامین A را به شما معرفی خواهیم کرد. هر یک از مواد غذایی پیشرو در سیستم استاندارد، دارای حداقل ۱۵ درصد ارزش غذایی هستند.

 

۱- جگر گاو

جگر حیوانات منبعی بزرگ از ویتامین A بوده و جگر گاو نیز سرشار از ماده ی پیشرو است. به شکلی دقیق¬تر، یک جگر گاو با وزن ۳ اونس، حاوی ۶۸۸۲ میکروگرم ویتامین A می باشد.

از طرفی جگر گاو دارای پروتئین بالایی بوده و علاوه بر ویتامین A، حاوی مواد مغذی دیگری نظیر ویتامین B2، B12، B9، آهن، مس و کولین است.

هم چنین جگر گوسفند نیز دارای مقدار زیادی ویتامین A می باشد.

 
با هفت ماده ی غذایی سرشار از ویتامین A آشنا شوید

۲- سیب زمینی

سیب زمینی پخته شده همراه با پوست، شامل ۱۴۰۳ میکروگرم ویتامین A بوده و از بدن در برابر بیماری¬هایی نظیر سرطان پروستات و سرطان روده ی بزرگ محافظت می کند.

هم چنین سیب زمینی منبع مناسبی از ویتامین B6، پتاسیم و ویتامین C است.

 
با هفت ماده ی غذایی سرشار از ویتامین A آشنا شوید

۳- هویج

نصف فنجان هویج خام حاوی ۴۵۹ میکروگرم ویتامین A بوده و میزان کالری پایین آن، این ماده ی غذایی را به یک میان وعده ی ایده آل و سالم تبدیل کرده است.

هم چنین هویج حاوی فیبر رژیمی بوده و در کنار بهبود سلامت روده از ایجاد بیماری هایی مانند یبوست جلوگیری خواهد کرد.

 
با هفت ماده ی غذایی سرشار از ویتامین A آشنا شوید
۴- اسفناج

اسفناج نیز همانند دیگر سبزیجات برگدار، دارای مواد مغذی بسیاری است. نصف فنجان اسفناج آب پز شده حاوی ۵۷۳ میکروگرم ویتامین A می باشد.

هم چنین اسفناج دارای مقادیر مناسبی از آهن و منیزیم است. جالب است بدانید که منیزم در بیش از ۳۰۰ فرآیند بدن نقش دارد. از طرفی طبق برخی از تحقیقات این ماده ی غذایی، موجب کاهش فشار خون و سلامت قلب انسان خواهد شد.

 
با هفت ماده ی غذایی سرشار از ویتامین A آشنا شوید

۵- کلم بروکلی

کلم بروکلی نیز یکی دیگر از منابع سالم ویتامین A بوده و نصف فنجان از آن، حاوی ۶۰ میکروگرم ویتامین A است. هم چنین این ماده ی غذایی دارای کالری بسیار کمی بوده و منبع خوبی از ویتامین C و K می باشد.

مصرف منظم کلم بروکلی از ایجاد بیماری هایی نظیر سرطان در بدن جلوگیری کرده و سبب تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

 
با هفت ماده ی غذایی سرشار از ویتامین A آشنا شوید
۶- فلفل قرمز شیرین

نصف فنجان فلفل قرمز شیرین خام، حاوی ۱۱۷ میکروگرم ویتامین A است. این ماده ی غذایی دارای کالری بسیاری کمی بوده و منبعی ایده آل از ویتامین C، B9 و B6 می باشد.

فلفل قرمز منبعی عالی از آنتی اکسیدان بوده و دارای خواص ضد التهابی و آنتی¬هیستامین است.

 
با هفت ماده ی غذایی سرشار از ویتامین A آشنا شوید
۷- انبه

یک عدد انبه ی خام، حاوی ۱۱۲ میکروگرم ویتامین A است. انبه دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان و فیبر رژیمی بوده و در عملکرد بهتر روده و کنترل قند خون تاثیرگذار است.

می فایل مجله خبری اندیشه ناب