اخبار مهم
Home / پزشکی و سلامت / زنگ خطر جدی؛ آیا موج دوم کرونا در ایران آغاز شده است؟!
1591436081_61562_155.jpg

زنگ خطر جدی؛ آیا موج دوم کرونا در ایران آغاز شده است؟!

به گزارش کجله خبری اندیشه ناب:

اندیشه ناب- رضا اميرى: آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران طی روزهای گذشته افزایش یافته است.

هر چند مقامات بهداشتی کشورمان با ارایه هشدار تاکید دارند که دلیل این افزایش آمار، افزایش تست گیری از مراجعان به مراکز درمانی است و بیش از ۸۰ درصد از مبتلایان جدید فاقد علایم و یا دارای نوع خفیفی از بیماری هستند ( مراجعان سرپایی) اما با این حال افزایش آمار مبتلایان به کرونا همزمان با بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در کشورمان حتی مقامات بهداشتی را نیز نگران کرده است تا جایی که وزیر بهداشت هفته گذشته در اظهاراتی هشدارآمیز از احتمال “گل دقیقه ۹۰ ویروس کرونا” به نظام درمانی کشورمان و از دست رفتن همه دستاوردهای ۳-۴ ماه اخیر مبارزه با این ویروس خبر داده است.

نگرانی‌ها زمانی افزایش می‌یابد که افزایش محسوس سفرها طی ۲ هفته اخیر نیز در نظر آید؛ طبق اعلام منابع انتظامی مقایسه آمار سفرهای نیمه خرداد در امسال و سال گذشته تنها حاکی از کاهش ۱۴ درصدی میزان مسافرت‌هاست و همین مساله نگرانی زیادی را از احتمال وقوع موجی جدید از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ طی روزهای آینده می‌دهد؛ چون مسافران در واقع حاملان خاموش ویروس هستند و ویروس را از یک گوشه به گوشه دیگر کشور انتقال می‌دهند.

“علیرضا زالی” فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران اخیرا در مصاحبه ای با اشاره به افزایش آمار مراجعان به مراکز درمانی طی روزهای گذشته اعلام کرده ۶۰ درصد از موارد ابتلای جدید در تهران به مسافرت رفته بودند.

در صورت افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا طی روزهای آینده در کنار بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی، ممکن است ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیمات جدیدی در پیش بگیرد و در روند بازگشایی‌ها عقبگرد بدهد.

البته این انتقاد به ستاد ملی مبارزه با کرونا از همان ابتدای آغاز به کارش وجود داشته که علی‌رغم بسیاری از کشورهای دنیا در پیش گرفتن تمهیدات سختگیرانه قرنطینه سازی توفیق چندانی نداشته است و تنها به توصیه بسنده کرده است.

در حالی که در بسیاری دیگر از کشورها سیاست‌های سختگیرانه‌تری در زمینه خروج از شهرها و مسافرت، خروج از منزل و تجمعات و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و… وضع شده است.

عکس:تسنیم

در کشور ما اما به جز اعمال جریمه (۵۰۰ هزار تومانی) به پلاک خودروهای غیربومی در یک مقطع کوتاه زمانی در تعطیلات نوروز عملا هیچ نوع جریمه خاصی برای نقض کنندگان پروتکل‌های بهداشتی در نظر گرفته نشد.

حتی به زعم بسیاری از ناظران تعطیلات ۲ هفته نوروز فرصت بسیار مناسبی بود تا سیاست قرنطینه سفت و سخت تری به مورد اجرا گذارده شود؛ و زنجیره انتقال سخت‌تر گسسته شود، اما ستاد ملی مقابله با کرونا ترجیح بر این داد که سیاست‌های سختگیرانه اعمال نکند و با توصیه درمانی کار را پیش ببرد.

حالا در شرایطی هستیم که با موج سفرهای جدید در کنار بازگشایی‌ها خطر شیوع بیشتر ویروس کرونا را در پیش داریم و حتی برخی رسانه‌ها از آغاز موج دوم بیماری کووید-۱۹ در کشورمان خبر می‌دهند؛ که البته مقامات بهداشتی این مساله را رد کرده‌اند.

هفته گذشته در حالی که طبق گفته مسئولان بهداشتی کشورمان در ادامه روند  شیب ملایم نزولی مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا بودیم  بیشترین میزان ابتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت را (۳۵۷۴ مورد) در طی ۳ ماه و نیم گذشته از سر گذراندیم و این رقم هشدارآمیز در کنار موج جدید سفرها و بازگشایی کسب و کارها و عادی‌سازی‌ها زنگ خطر را برای نظام بهداشتی و درمان به صدا درآورده است.

نکته دیگر در فرسوده شدن کادر درمانی است؛ کادر درمانی در نزدیک به ۴ ماه گذشته با جانفشانی و ایثار در صف اول مبارزه با کرونا خوش درخشیده است و وظیفه خود را به نحو احسن به انجام رسانده در حالی که به نظر می‌رسد جامعه به قدر کفایت نتوانسته در قدردانی از این کادر زحمتکش با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی موارد ابتلای جدید به کرونا ویروس را به حداقل برساند.

و نکته پایانی اینکه همان طور که مسئولان کشورمان بارها تاکید کرده‌اند ضرر عقبگرد در میانه کارزار مبارزه با ویروس کرونا بسیار بیشتر از ضرر اقتصادی این کار در ابتدای مبارزه با این ویروس است و بهتر بود که از همان روزهای ابتدایی اسفند و یا تعطیلات نوروز سیاست‌های سختگیرانه‌تری در پیش می‌گرفتیم تا اینکه ۳-۴ ماه بعد مجبور شویم با افزایش آمار مبتلایان و بیم موج دوم شیوع کرونا، عقبگرد داشته باشیم و از راه آمده دنده‌عقب بازگردیم.

 

 

می فایل مجله خبری اندیشه ناب