اخبار مهم
Home / پزشکی و سلامت / غذا را سریع می خورید؟ / ۷نکته برای کاهش سرعت غذا خوردن
28403_504.jpg

غذا را سریع می خورید؟ / ۷نکته برای کاهش سرعت غذا خوردن

به گزارش کجله خبری اندیشه ناب:

اندیشه ناب: در حقیقت هیچ دلیلی برای لذت بخش بودن غذا خوردن سریع وجود ندارد. کسانی که غذا را سریع می خورند، معتقدند مغزشان ۲۰ دقیقه زمان می برد تا سیری را حس کند. کسانی که چنین هستند زمان معنایی برایشان در غذا خوردن نداشته و این در حالیست که دیگران حالت طبیعی دارند.
به گزارش سرویس سلامت اندیشه ناب به نقل از هافینگتون پست، ما بایستی اگر جز غذا خواران سریع هستیم باید رویکردمان را تغییر دهیم و شیوه جدیدی به کار گیریم. زیرا بایستی به وزن خود با وعده های غذایی مناسب توجه کنیم.
وعده هایی غذایی با کالری کمتر
براساس مقاله ای که در مجله امریکایی تغذیه بالینی منتشر شد و شامل ۲۲ مطالعه تجربی انجام گرفته بود، میزان غذا خوردن با مصرف غذا و گرسنگی مورد اندازه گیری قرار گرفت. در این مطالعه کسانی که کمتر غذا می خورند با سرعت کمتری نیز همراه هستند.
همچنین به گفته یک مجله پزشکی بریتانیایی، کسانی که در غذا خوردن سریع هستند با اضافه وزن بیشتری رو به رو خواهند بود.
مجله تغذیه بالینی امریکایی در مطالعه ای دیگر می نویسد، کسانی که لقمه ای بزرگتر داشتند نسبت به افرادی با لقمه کوچکتر کالری بیشتر دریافت کردند.
در مطالعه ای دیگر که توسط مجله آکادمی تغذیه و رژیم غذایی انجام گرفت، محققان ۳۵ فرد با وزن نرمال و ۳۵ فرد با وزن بالا را به کار گرفتند. به آنها گفته شد که به دو شکل غذا را میل کنند. شکل اول به صورت لقمه کوچک و اما جویدن سریع بوده و شکل دوم به صورت جویدن کامل همراه با استراحتی بین هر لقمه انجام گرفت.
در این آزمایش کسانی که آهسته غذا می خوردند نسبت به اضافه وزن ها، وزن طبیعی آنها تناسب داشته است. البته همه کسانی که آرام غذا میل نمودند آب نیز مصرف می‌کردند. اما شرکت کنندگان چاق در هر دو شکل سریع و آرام نسبت به شرکت کنندگانی با وزن طبیعی غذای کمتری مصرف می کردند.
هر دو گروه اظهار داشتند که بعد از شکل آرام غذا خوردن گرسنگی کمتری داشته و این در حالی بود که در شکل سریع چنین اتفاقی نمی افتاد.
۷ نکته برای غذا خوردن آرام
بسیاری از شواهد نشان می دهد که شکل غذا خوردمان در وزن ما تاثیر مستقیمی دارد. اما برای کندتر شدن در مصرف غذا بهتر است ۷ نکته زیر را تست کنید:
میل کردن غذا در شرکت: سعی کنید سرعت خود را کاهش دهید. من دختری داشته که غذا را آهسته میل می کند و می خواهم همچون او باشم.
وعده های کوچک: شما دیگر نیازی نیست وعده های بزرگ داشته باشید. کافیست این وعده بزرگ را به چند وعده کوچک تبدیل نمایید. این امر موجب عدم اضافه وزن می‌شود.
صرف غذا در کنار میز: زمانی که شما به صورت ایستاده به صرف غذا می پردازید موجب پرخوری شما می شود و حس می کنید فرصت کمی برای صرف غذا دارید همین امر موجب افزایش سرعت شما می شود.
جویدن: یک ایده خوب در این زمینه نگهداری غذا یا جویدن آن به مدت طولانیست.
قرار دادن چنگال در بین لقمه ها: سعی کنید قاشق، چوب غذاخوری یا چنگال را در میان هر لقمه قرار دهید تا وعده ای کوچکتری ایجاد شود.
مصرف مواد غذایی جامد: محصولات غذایی که آماده مصرف باشند سریع بلعیده می‌شوند. سعی کنید از مواد غذایی جامد فیبر دار بهره ببرید زیرا برای جویدن آن زمان بیشتری صرف می شود.
نوشیدنی: اگر در کنار غذا آب نیز بنوشید موجب کند شدن صرف غذا شده و موجب می شود معده سیگنال های سیری را به مغز ارسال کند.
این نکات در کاهش سرعت صرف غذای شما نقش موثری خواهند داشت و بهتر است آنها را بکار بگیرید.

می فایل مجله خبری اندیشه ناب