اخبار مهم
Home / هنری / لس‌آنجلس‌تایمز: «فروشنده» اصغر فرهادی، شانس اصلی دریافت اسکار است
35182_198.jpg

لس‌آنجلس‌تایمز: «فروشنده» اصغر فرهادی، شانس اصلی دریافت اسکار است

به گزارش مجله خبری اندیشه ناب:

نشریه آمریکایی لس‌آنجلس‌تایمز، فیلم «فروشنده» را شانس اصلی دریافت اسکار دانست.
مایکل اوردونا، منتقد لس آنجلس تایمز پنج فیلمی را که معتقد است مدعی دریافت جایزه اسکار بخش خارجی زبان خواهند بود، معرفی کرده است.
این منتقد در حالی که فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی را یکی از فیلم‌های مدعی اسکار امسال دانسته در بررسی آن نوشته است: «این فیلم با فرضی جلو می‌آید که دقیقا آن را در ژانر آثار معمایی هالیوود جای می‌دهد و آن را با وسواس‌های ذهنی و انتقام درمی‌آمیزد و تهران را به عنوان لوکیشن داستان انتخاب می‌کند. یک زوج در حالی که نسخه‌ای بومی شده از نمایش «مرگ فروشنده» آرتور میلر را تهیه می‌کنند، با تجربه رویدادی سخت روبه‌رو می‌شوند و تلاش دارند تا بتوانند از پس درک آن برآیند.»
او در ادامه نقل قولی از فرهادی می‌آورد و می‌نویسد: «کارگردان این فیلم اصغر فرهادی درباره فیلمش گفته است که همه کوشش من آن بوده که درام در داستان‌هایم برآمدی از جزییات زندگی روزانه باشد. جزییاتی که معمولی و ساده به نظر می‌رسند و ما در زندگی هر روزی خود با آنها روبه‌رو می‌شویم. در روبه‌رو شدن با فیلم‌های هیجان‌انگیز که بهترین نمونه‌های آن را در فیلم‌های آلفرد هیچکاک می‌بینیم، در دل زندگی روزمره و واقعیت چیزی نهفته است که من همیشه سعی می‌کنم آنها را در فیلم‌هایم شرح دهم و به همین دلیل می‌توان چنین فیلم‌هایی را تریلرهای واقعی نامید. تفاوت بین این که قصه «فروشنده» چگونه باز می‌شود و چه انتظاری تماشاگران غربی ممکن است از آن داشته باشند سخت است و در فرهنگ امروز ایران ریشه دارد.»
این منتقد می‌نویسد: «از نظر موضوعی، تحقیر در دل «مرگ فروشنده» نهفته است… در «فروشنده» نیز عماد که شخصیت اصلی فیلم است، در داستان با تحقیر روبه‌رو می‌شود و در نهایت این احساس است که موجب عمل عماد می‌شود و این عمل برای ما غیرمنتظره است.»
این منتقد سینمایی از فیلم‌هایی دیگری در رقابت با فیلم فرهادی نام می‌برد که «تونی اردمن»‌ از آلمان ساخته مارن آده که از فیلم‌های موفق جشنواره کن امسال بود، «مردی که اووه نامیده می شود» از سوئد که بر مبنای رمان «اووه» نوشته فردریک بیکمن ساخته شده است و «نرودا» از شیلی درباره زندگی پابلو نرودا شاعر برنده نوبل ساخته پابلو لارین از جمله آن‌ها هستند.
منبع: مهر

می فایل مجله خبری اندیشه ناب