اخبار مهم
Home / پزشکی و سلامت / چگونه با "افسردگی فصلی" مقابله کنیم؟
1572315005_56933_827.jpg

چگونه با "افسردگی فصلی" مقابله کنیم؟

به گزارش کجله خبری اندیشه ناب:

اندیشه ناب: احساس دلسردی یا غم برای همه ما از پولدار و بی پول اتفاق می افتد، اما گاهی این احساس با تغییر فصل به ویژه در فصول پاییز و زمستان که روزهای ابری بیشتر است، تشدید می شود. 
 
به گزارش اندیشه ناب، میشل تاکس، روان درمانگر در سایت یونیتی پوینت توضیح می دهد که چگونه افسردگی فصلی که رسماً به عنوان اختلال عاطفی فصلی شناخته می شود می تواند بر روحیات ما و برنامه زندگیمان تاثیر بگذارد، از همه مهم تر چگونه می توانیم با آن مقابله کنیم. در ادامه این مقاله را به صورت اختصای در اندیشه ناب مطالعه کنید:

علائم افسردگی فصلی چیست؟

اختلال افسردگی با الگوی فصلی نوعی اختلال روانی و عاطفی اساسی است. بر اساس آخرین برآورد ها در سال گذشته میلادی تقریباً هفت درصد از مردم ایالات متحده با اختلالات اساسی افسردگی دست و پنجه نرم می کنند و از این هفت درصد تقریباً ۱۰ تا ۲۰ درصد مبتلا به افسردگی فصلی هستند. تحقیقات نشان می دهد که جوان تر ها و به ویژه زنان  بیشتر در معرض خطر هستند.

از آنجا که علت دقیق افسردگی فصلی مشخص نیست، دشوار است که دقیقاً بگوییم که چرا زنان سه تا چهار برابر بیشتر از مردان دچار افسردگی فصلی می شوند.” با این حال به عقیده تاکس “دلایل هورمونی و تمایل متفاوت ژنتیکی زنان نسبت به مردان در این موضوع بی تاثیر نیست. با این وجود ، این نکته قابل توجه است که زنان بیشتر از مردان به دنبال درمان مسائلی مانند افسردگی هستند که ممکن است بر عملکرد آن ها تأثیر بگذارد. “

 

علائم افسردگی فصلی تقریبا مشابه با افسردگی است، اما به طور کلی در پاییز و زمستان رخ می دهد. علائم افسردگی فصلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خلق و خوی عصبانی یا از دست دادن علاقه به چیزهایی که معمولاً از آن لذت می بردیم

کمبود انگیزه
تغییرات چشمگیر در الگوی خواب
تغییرات چشمگیر در رژیم غذایی یا حتی تغییر وزن
مشکل تمرکز
افکار منفی مثل احساس گناه یا فکر کردن به مرگ
اما چگونه با افسردگی فصلی مقابله کنیم؟
برای مقابله با علائم افسردگی فصلی، اقدامات زیر می تواند مفید باشد:

دریافت کالری کافی، استراحت و ورزش 

سعی کنیم تجارب مثبت کسب کنیم
با خانواده و دوستان بیشتر وقت بگذرانیم
 
در مورد احساسات خودمان صحبت کنیم و آن ها را سرکوب نکنیم
استرس را کنترل کنیم
البته برای برخی، دارو ممکن است یک گزینه درمانی باشد که باید حتما تحت نظر روانپزشک مصرف شود.

به محض اینکه احساس کردید علائم افسردگی فصلی باعث اختلال در کارهای روزمره تان شده، زمان آن فرا رسیده است تا به یک روان درمان گر مراجعه نمایید تا وی به شما کمک کند. در ضمن فراموش نکنید که اینترنت و گوگل کردن نسخه های تجویزی این شکلی هرگز به کارتان نخواهد آمد.

می فایل مجله خبری اندیشه ناب